Değişen Be(y)nim (Sinan Canan)

nBeyin sitesiyle bilimi bize fazlasıyla sevdiren ve daha önce “Kimsenin Bilmediği Şeyler” kitabıyla önemli bir okuyucu kitlesine ulaşan Prof.Dr. Sinan CANAN‘ın ikinci kitabı da “Değişen Beynim‘i okuyup bitirme fırsatım oldu.

Hepimiz yaşam deneyimimizi bir yandan geliştirirken diğer yandan bunların nasıl meydana geldiklerini merak ederiz. Daha önce hiç kitap okumadıysanız veya beyin ile ilgili bir şey bilmiyorsanız hiç korkmanıza gerek yok! Nbeyin ona da bir çözüm bulmuş. Kitap sade bir dille yazıldığı için okuyan, okumayan herkes bu kitabı anlayabilir. Yanınızda bir tıp sözlüğü yada internetinizin bulunması kelimelerin anlamını bulmak için size yardımcı olacaktır. Derin bir okuma ile kitabı bitirmiş bulunmaktayım. Hazır kitabı bitirmişken sıcak sıcak size aktarayım istedim. 

 

Bir hareket karşısında beynimiz de neler meydana geliyor? Korktuğumuzda neler oluyor? Nasıl görüyoruz? Sinan Canan’ı diğer popüler beyin kitaplarından ayıran bir çok özel noktası var. Benim en çok okumamda etkili olan “sade dil”. Kitabın sade dille yazılması hem eğlenceli hale getiriyor hemde bilimsel olmadan rahatlıkla konu hakkında bilgi edinebiliyorsunuz. Sinir bilimde yer alan yaşanmış vakalar, çalışma sistemleri, algılarımız, duyular ve bir çok konu yer almakta kitapta. Dikkatimi çeken diğer bir konu “deneylerdi”. Kitapta geçen “sosyal fare” deneyi gerçekten garibime gitmişti. 

Anne karnında başlayan bu serüvene ışık tutan Prof. Dr. Sinan Canan’ın daha bir çok kitabı bulunmakta. Başrol beynimiz olan bu hayatımızı kim merak etmez ki?  Eğer merak ediyorsanız okumaya bir an önce başlayın. Sinan Canan’ın en büyük zevki bildiklerini öğrenmeye hevesli insanlara yardımcı olmak…

M. Celalettin Özer (Sosyal Yazar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir