KENDİNİ BUL

İnsan kendini aramalı. Çırpınıp, özüne dönmeli. Onunla tanışmalı gerekirse onunla yaşamalı. Öğrenmeli, keşfetmeli, yapmalı, durmamalı… 

Kendini Bulmak. İki kelime, beş hece, on üç harf… İnsan kendini nasıl olur da bulur? Bulduğu zaman ne olacaktır? O vakit şu soruların muhatabı olan cevapları bulalım.

İnsan, yapılan araştırmalara göre kendi sevdiği işi veya fiilleri yaparsa mutlu olur(muş). Mutluluğun kişiden kişiye değiştiği malumunuzdur. Bu yüzden de bir olay üzerine bir kişi mutlu olurken, bir diğer kişide mutsuz olabilir. Buna göre, insan özünü bulmalı. Nelerden hoşlandığını, neleri sevip, sevmediğini bilmeli. Sıkıntısında kaçacak bir işi, hobisi olmalı bana göre. 

Dışıyla barışık olduğu gibi iç dünyası ile de barışık olmalıdır. İnsan kendisi ile sohbet etmeli. Sıkıntılarını biriktirmek yerine kendisi ile halletmeli. Bana göre başarının bir diğer formülü de bunlar. Özüne in. Özüne dön. Kendinle barışık ol. Eğer bir şeyden hoşlanmıyorsan kendini zora sokma. Ya o işten zevk almayı öğren yada daha fazla zorlamadan bu işe bir son ver. Şu kısacık hayatında zevk alabildiğin şeylerle yürümeli. Matematik çalışırken eğer iç dünyan seni Türkçe çalışmaya zorluyorsa kendini daha fazla kasma, son ver bu işe. Türkçe çalışmak isteyen iç dünyan elbet vakti gelince matematik çalışmasını da isteyecektir. Sadece uygun yerde, uygun zamanda hareket etmeyi öğrenmeliyiz. Öğretmeliyiz. 

Son olarak: Kendine hobiler bul. Zevk alabildiğin şeylere yönel. İç sesin ne istiyorsa abartmadan onun sesini dinle. Mantıklı düşün ve mantıklı hareket et. Vazgeçemeyeceğin bir mesleğin, bir hayatın, bir ailen olsun. Hayata karşı gelmeyi bırak! Sende ritmini tut…

– Öncelik sensin. Köklerine git, kendini bul, bir asi ol ve mümkün olduğunca çok sayıda asi yarat. Gelecekteki insanlığın altın bir gelecek yaratmasına yardım etmenin tek yolu budur.

OSHO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir