Ölüm Döşeğindeki Çocukların İstekleri

İnsanlar yaşlanınca öleceklerini sanır hep. Genç ya da yaşlı fark etmez. Herkes genellikle yaşlanıp öleceğini sanır. Fakat bu yazı tam tersi gençlerin ölümünden bahsediyor. “Ölüm Döşeğindeki Çocukların, ‘Keşke daha çok yapabilseydim’ dediği şeyler! Hadi devam edelim…

 

MC. Alpine. Ölümcül hastalıklara yakalanan çocuklarla birlikte çalışan bir doktor. İşi sadece ölüm döşeğinde olan çocukları izlemek ve gözlemlemek! Bu konu hakkında kendisi araştırma yapıyor. Ele aldığı bir yazı da; Çocukların hayattan nelerden zevk aldıklarını, hayatlarına neyin zevk kattığını araştırıp, aldığı yanıtları sıralamış. Daha sonra bunu paylaşıma sunmuş.  Beni özellikle en çok etkileyen bazı noktaları sizinle paylaşıyorum. Herkesin öğrenebileceği çok şey var bu listede. 

1  Öncelikle hiçbiri keşke daha fazla televizyon falan izleseydim dememiş. Yada sosyal medya’da zaman geçirmek istememişler. İnsanlarla kavga etmenin boşa vakit kaybı olduğunu belirtmişler. 

Birçoğu çok sevdiği evcil hayvanlarından bahsetmiş.  Hatta bazıları dostlarının seslerini, onlarla oynadıkları günleri özlediğini dile getirmiş. Hayvanların kucaklarında yatmalarını çok istiyorlarmış.

Çocukların bir çoğu anne-babalarından endişe duymuşlar. “Umarım annem iyi olur”, “Babam üzülmesin lütfen” gibi cümleler kurmuşlar. Anne babalarının gözlerine acıyarak bakmalarından nefret duyduklarını belirtmişler.

4 Hepsi kitap okumayı ve birisinin ona kitap okumasını sevdiğini söylemişler. Bazıları ‘Uzayda geçen hikayelere bayılıyorum’ gibi cümleler kurmuşlar. Kimisi baş kahraman olmayı çok istediğini dile getirmiş. Hatta araştırmacıya ‘Anne-babalar çocuklarına kitap okusunlar, çocuklar buna bayılırlar‘ gibi cümleler kurmuşlar. 

Çoğu zavallı bakış atanlardan nefret ettiklerini söylemiş. Onları normal bir insan gibi bakanlara hayran olduklarını söylemişler. Onlara göre gerçek arkadaş; saçları dökülünce kafaya takmayanlardı…

Çocuklar onlara gülümseyen hemşirelerden mutlu olduklarını söylüyorlar. Onları mutlu eden hemşirelerin onlara daha az acı çektirdiğini söylemişler. 

7 Onları güldüren insanlara minnettarlar!  Hastane ekibi bazen çeşitli etkinlikler yaparak onları mutlu etmeye çalıştıklarını söylüyor. Çocuklar gelen kişilerle eğlendiklerini ve onlar sayesinde hastalıklarını biraz olsun unuttuklarını söylüyorlarmış.

En son olarak hepsi aileleriyle geçirdikleri vakitlerden zevk aldıklarının söylüyorlar. Onlar için daha önemli bir şey yok. Aileleri ona sımsıkı sarıldıklarında acılarının geçtiğini söylüyorlar. 

Kıssadan Hisse…Nazik olun. Daha çok kitap okumaya çalışın. Ailenizle zaman geçirin. Şaka yapın. Evcil hayvanınızla vakit geçirin. Özel olan insanlara özel davranın. Bunlar çocukların keşke yapabilseydim dediği şeylerden bir kaç tanesi. Sizde “keşke” dememek için bir an önce başlayın. Geriye kalan şeyler ıvır zıvırdır. Haa.. Birde geceleri gökyüzüne bakmayı unutmayın:) 

M. Celalettin Özer

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir