Nasıl Daha Başarılı Olabilirim? (Canten KAYA)

Bazen bir rehbere ihtiyaç duyarız. Yaslanacak bir omuz veya içimizi dökebilecek bir dost. Motive eder bazı şeyler. İnsana yaşama sevincini aşılar. İleride ki günler için bir istek aşılar içimize. Belki bir kitap, belki bir dost, belki…

Bazen canımız sıkılır hiçbir şey yapmak istemeyiz. Ne yapsak bir türlü yüzümüzü güldüremeyiz.  Resim çizeriz, sıkılırız. Yazı yazarız, sıkılırız. Uyumak da gelmez içimizden sadece boş boş otururuz.  Böyle bir zamanda vaktimizi öldürmemeliyiz. Her geçen dakika bizim için çok ama çok önemli!

Bu hafta size bahsedeceğim kitap tam olarak konuya uygun:) Hani şu hiçbir şey yapmak istemediğimiz zamanlar varya, işte o zamanda alıp kendinizi şarj edebileceğiniz bir kitap. Bir fikir kaynağı. Kitabı okuduktan sonra her dakikanın hatta her saniyenin kıymetini daha çok anlar oldum. Kitaba göre şu an boşa geçirdiğimiz zamanlar, ileride bize kötü vakit olarak geri döneceklerdi. Yazar sürekli, “Gençseniz, Çalışın,Çalışın,Çalışın” diyordu.

Bu kitap sadece sizi motive mi edecektir? Asla! Bu kitap sizi başarıya koşturmanıza yardım edecektir. Unutmayın! Başarıya ulaşmak için merdivenleri tırmanmak önemli fakat tırmanırken yardım almak haksızlık değil! Kitapta bir başka beğendiğim konu ise “Yeni Çağda İstenen Kişilikler” konusuydu. Gerçekten bizim yaşımızdakiler için yeni bir çağ idi bu dönem. Diğer çağlardan biraz karmaşık. Bir şeyler üretme vakti gelmişti. Ama ne üretmeli? Yeni çağ insanı neye muhtaç? Kitapta bizim kararlarımızı isabetli olmasını sağlayacak bir çok nokta var.

Öğütler, pratikler ve püf noktalar… Başarı için neler gerekli? Daha nasıl kaliteli hizmet sunabiliriz? Stres kontrolü? Dengeli liderlik? Yetenekler ve Deneyimler? Bunlar hakkında uzun uzun yazılmış ve gerçekten güzel sonuçlar elde edilmiş.

Mesela “İşe Yarar Fikirleri Nasıl Elde Edebilirsiniz?” bölümünde (syf:83) şu notlar gerçekten hayata uygulayacağım pratikler oldu.

  • Kağıt kalem taşıyın!  Onları sürekli not etmeliyiz. Sonuçta, söz uçar, yazı kalır:)
  • Aptalca, saçma gibi fikir hakaretlerine aldırmayın! Şöyle ki, geçmişte saçma denen şeyler şu an hayatımıza yön vermekte olan şeyler.
  • Sormayı ve dinlemeyi bilmeliyiz. Sonuçta farklı insanlar, farklı bakış açıları demek.
  • Sıradan şeylerin ötesinde düşünün. Yeni şeyler denemeye açık olun! Sürekli gelişim içinde olun!
  • Fikirlerinizi, ekin, büyütün ve gübreleyin!
  • Fikirleri karıştırmayı deneyin. Gerekirse tüm bakış açılarını araştırın.
  • Fikirleri kağıt üzerinde çizin, yazın ve silin. Bu aşamalarda inanılmaz şeylere rastlayabilirsiniz!

Buna benzer bir sürü hayata geçirmenize fayda verecek bilgiler bulunmakta. Gerçekten okuduğunuzu, uyguladıkça geliştiğinizin sizde farkına varacaksınız:)  Canten Kaya’ya teşekkürler..:)

M. CELALETTİN ÖZER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir