Flash of Genius – Zeka Pırıltısı

Bir şeyi üretmeden önce neler yaparız? Malzemeler, aletler, takımlar her şey hazırlar öyle mi devam ederiz?  Peki ya üretmeye devam ederken tükenen ‘güven’iniz?  Bu hafta sizlere bir filmden bahsetmek istiyorum. Bu film eski olmasına rağmen oldukça güzel ve düşündürücü oldu benim için. Bir şeyleri üretme girişiminde bulunmak güzel bir şey. Peki ya sizin ürettiğinize karşı size haksızlık edilirse?

Filmin az çok konusunun anlamışsınızdır. Haksızlık, girişimcilik ve üretim? Marc Abraham’ın yönetmeliğini yaptığı 2008’de vizyona giren bu filmi izlemediğime inanamıyorum. Filmin toplam gişe hasılatı 4,803 milyon dolar. Ne kadar eski olsa da gerçekten başarıya ulaşılmış gibi duruyor.

Filmin konusuna gelecek olursak gerçekten güzel bir senaryoya sahip. Hikaye bir mühendis babanın ve ailesi etrafında gelişiyor. Mühendis olamayan ama bir şeyler üretmek isteyen bir baba, bir gün çocuklarıyla birlikte bir buluş üzerine incelemelerde bulunurlar. Bu buluş  aslında şu an herkeste kullanılan ‘otomatik araba sileceği’dir… Baba ve çocukları bu icadı kendi evlerinin bodrumunda geliştirerek bulurlar. Hatta büyük umutlar bağlayıp kendilerine bir şirket ismi bile bulurlar. Fakat her şey hayal ettikleri gibi olacak mıdır?

 

Babası patent başvurularına başvurur. Patenti alır. Şimdi de icadı pazara sürmeye gelmiştir. İlk olarak dünyaca ünlü araba markasına başvururlar. Başvurduklarında firma gerçekten yapabildiklerine inanmaz, ancak  genç adam kendi arabasına sistemi monte ederek bunu onlara kanıtlamıştır. Gerçekten herkes şaşkındır. Çünkü bunun için bir çok mühendis ve bir çok bilim adamı çalışmıştır. Sonunda kabul edilir ve anlaşma ile fabrika kurulmaya karar verilir. Tabi ki de işler doğru gitmeyecektir. Anlaştıkları firma yalan söyleyerek  bir süre sonra buluşu firmanın bulduğunu iddia ederler.

Genç mühendis koskocaman otomotiv pazarına karşı gelmek ister. Dava açmak ister. En iyi avukatlara başvurur fakat kazanmasının imkansız olduğunu söylerler. Kimse ona destek vermez.  Bunun üzerine adam kendi çabalarıyla baş başa kalmıştır… Geçirdiği sıkıntıların yanı sıra bir de aile sıkıntısı ortaya çıkar. Sıkıntılar içinde adam nasıl bir yol izleyecektir?

2 Comments on “Flash of Genius – Zeka Pırıltısı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir