…2 GÜL MİSALİ…

 2 tane gül düşünün biri Çin’den gelen, geleli daha bir sene olmuş. Çin’den gelen gül kopmayan , sapasağlam ayrıca buruşmayan bir gül. Diğer gül ise daha dün dalından koparılmış, solmuş,buruşmuş,ve yıpranmış fakat mis gibi kokan bir gül.
Çin’den gelen gül, filmlerde bizlere gösterilen güzel, mutlu ve huzurlu hayattır.Hep mutludur, hep güzeldir, hep canlıdır, işte bu güzel Çin’den gelme buruşmayan, kırılmayan gül, bize filmlerde, hikayelerde gösterilen güzel hayat gibidir, güzel ve yapay kokulu  dolu dolu bir hayat.Sevgililerin evlenmeden önce sevgililerine vaat ettiği dünyadır.
Diğer gül ise,ALLAH’ ın biz insanlara vaat ettiği dünyadır. ‘Yaşadığımız Dünyadır.’ Bu gül daha dün dalından koparıldığı için küsmüştür hayata… Ama bu gül Allah’ın bize vaat ettiği dünyadır. Bu gül asıldığında, buruşturulduğunda kırılır çünkü bize vaat edilen dünyadır. Diğer gül ise içinde demir destekli oluğu için eğilip,bükülür. Çünkü onun vazifesi tuzağa düşürüp karşıda ki insanı mutlu etmektir.Doğal gül ise çürüyüp gübre olacağı,doğaya katkı sağlayacağı, Allah’ın yarattığı kaskosuz,garantisiz dünyadır. Ama Çin’den gelen gül neden daha güzeldir…?Neden biliyor musunuz?Çünkü o gül eğilip,bükülebiliyor…Karşıda ki insanı mutlu ediyor da o yüzden.
Ama bir gerçek var ki…O doğal gül kırılıp bir su dolu bardağa konulduğunda bile güller açar.Çöpü bile işe yarar o doğal gülün.Çünkü o gülü alemlerin rabbi Allah(c.c) yaratmıştır. Ama Çin’den gelen gül ise yakıldığında bile herkesi rahatsız edecek bir koku yayar ve milleti kokusuyla rahatsız eder.
İşte Allah’ın yarattığı Dünya’ yı seçenler, doğal gül gibi kırılır ama mis gibi kokusunu yayarak yaşar dünyayı. Ama yapay gül ile dünyayı yaşayanlar şeytanın dünyasında yaşıyor olacaktır…
2 yol vardır biz insanlar için: Ya yapay gül gibi güzel gözükerek ama kokusuz bir dünya, yada doğal gül gibi  mis kokulu bir gül gibi, bir GÜLÜ örnek alarak yaşayacaklar…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir